Jak kupić laptopa?

Liczba wszelkiego typu laptopów dostępnych obecnie w sprzedaży jest wyjątkowo duża, dlatego wybór tego jednego może być wyjątkowo trudny. Na co zatem należy zwracać uwagę podczas tego typu zakupów?

Zalety i wady laptopa – poznaj je

W porównaniu z komputerami stacjonarnymi do zalet laptopa należą:

zalety laptopa

- Wraz z zasilaczem można go zabrać ze sobą wszędzie.

- Jest wiele laptopów w konkurencyjnych cenach.

- Część laptopów ma funkcje takie same jak komputery stacjonarne.

- Zajmują mniej miejsca i łatwo się je przenosi.

Wśród wad laptopów trzeba wymienić:

- Łatwo je ukraść.

- Ich żywotność zwykle jest znacznie niższa w porównaniu z komputerem stacjonarnym i nie można na nich zbyt długo pracować bez źródła energii.

- Korzystając tylko z laptopa, po około dwóch latach trzeba go zaktualizować.

- Usterki trzeba naprawiać w serwisie, co wiąże się z kosztami.

Określ swój budżet

Warto ustalić limit budżetowy, aby nie tracić czasu na modele poza naszym zasięgiem. Zdecyduj także, jakie kwestie są dla ciebie najważniejsze. Laptop służący tylko do wysyłania maili i przeglądania Internetu nie będzie kosztował zbyt wiele. Warto szukać sprzętu odnowionego, ale z gwarancją. Do gier online potrzebny jest model z szybką kartą graficzną, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Oprogramowanie – Linux, Mac czy Windows?

Zastanów się, jaki system operacyjny wolisz – Linux, Mac OS lub Windows. Przy wyborze kieruj się takimi kwestiami jak:

- Wybierając system, który znasz łatwiej będzie Ci się w nim odnaleźć.

- Wybierz system, który ma wszystkie funkcje i programy, których używasz.

- Jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze komputera, wybierz systemem, który potrafią obsługiwać bliskie Ci osoby.

- Wypróbuj wszystkie systemy operacyjne w sklepie lub u znajomych, by przekonać się, z którym pracuje Ci się najlepiej.

oprogramowanie do laptopa

- Daj szansę Linuxowi. Jest to darmowy system operacyjny, który nie jest zagrożony praktycznie żadnymi wirusami. Za pomocą programu WINE można uruchomić w nim wszystkie programy i aplikacje jak w systemie Windows.

- Mac jest dość drogim systemem, ale świetnie działa na iPhone’ach, iPods’ach czy iPad’ach. Jest to łatwy w obsłudze i nieco mniej podatny na wirusy system, na którym poprzez emulację możemy również zainstalować niektóre aplikacje systemu Windows.

- System Windows ma przystępną cenę i jest dostępny w wielu opcjach. Wybierajmy jednak takie wersje systemu, które będą najbardziej odpowiadać naszym potrzebom.

Dobierz rozmiar do swoich potrzeb

Rozmiar laptopa ma wpływ na jego funkcje, co jest ważne podczas jego wyboru. Ze względu na te parametry laptopy dzielimy na:

- Netbook - mały przenośny laptop o wymiarach ekranu 7 – 13 cali /17,79 – 33.3 cm. Jest lekki, ale zwykle ma niewielką pamięć RAM i jego zdolność do uruchamiania zaawansowanych aplikacji jest ograniczona.

- Laptop - z ekranem 13 – 15 cali /33,3 – 38,1 cm, ma średnią wagę i nadal jest cienki, ale jednocześnie ma znacznie większą pamięć.

- Zastępca komputera stacjonarnego - posiada ekran 17 – 18 calowy /43,8 – 45 cm. Jest większy i cięższy, ma pełne wyposażenie, ale jest to jednak mobilny komputer.

Trwałość sprzętu

rozmiar laptopa

To do czego będziemy używać laptopa ma też wpływ na to, z jakich materiałów powinien on być wykonany.

- Praca w terenie czy częste podróże z laptopem wymagają modeli z lepszą ochroną. Zapytajmy o silniejszy monitor, zabezpieczenie przed wstrząsami i obudową chroniącą przed wodą i wilgocią.

- Praca z laptopem w naprawdę ciężkich warunkach, wymaga nabycia sprzętu nazywanego toughbook. Są one dość drogie, ale modele te zadziałają nawet, gdy przejedziesz po nich lub upieczesz w piekarniku.

- Większość laptopów nie jest zbudowana z trwałych materiałów, dlatego warto szukać tych wykonanych z metalu lub materiałów kompozytowych.

Niezbędne funkcje

​- Procesor lub jednostka centralna – im lepsze tym większa jest wydajność komputera.

- Dysk twardy – im większy tym więcej możemy na nim zapisać, a jego szybkość wpływa na wydajność laptopa.

- Urządzenie pamięci masowej (SSD) ma większą wydajność, nie wydaje żadnego hałasu, umożliwia dłuższe życie baterii, ale ma znacznie mniejszą pojemność i dużo kosztuje.

- Pamięć RAM – im jej więcej, tym szybciej będzie chodził nasz komputer. Warto wybrać laptop z przynajmniej 3 GB pamięci, ale pamiętajmy też, że w każdej chwili możemy ją łatwo zwiększyć.

- Karta graficzna – jej jakość jest szczególnie ważna, gdy zamierzamy grać na laptopie w gry komputerowe.

- Ważna jest też ilość portów USB w laptopie oraz sloty na karty

- Napęd optyczny laptopa. Do nagrywania płyt i instalowania programów z płyt niezbędny jest czytnik DVD. Napęd blu-ray jest natomiast konieczny jeśli na laptopie chcemy oglądać filmy blu-ray.

- Rozdzielczość ekranu - więcej pikseli to wyższy koszt, ale też lepsza jakość obrazu.

- Wi-Fi - pozwala bezprzewodowo połączyć się z Internetem.

- Klawiatura i myszka – warto je przetestować, aby upewnić się, że są wygodne w użytkowaniu.

procesor w laptopie jaki

Zaufaj doświadczonym

Zawsze warto poprosić o pomoc w wyborze kogoś, kto zna się na tego typu sprzęcie i można mu zaufać. A gdzie kupimy laptopa? Chociażby w sklepach sprzedających różne marki komputerów czy też części do nich albo w komisie, ale wyłącznie pod warunkiem, że na sprzęt dostaniemy przynajmniej rok gwarancji. Warto także zajrzeć do sklepów online czy na witryny aukcyjne, gdzie często można kupić dane modele laptopów taniej.

Uwaga na przeceny i promocje

Zanim kupimy laptopa z promocji czy przeceny dokładnie sprawdźmy, jaki jest jego stan, czy nie jest zniszczony oraz czy nie posiada śladów używania. Powinien on również posiadać co najmniej roczną gwarancję, a jego cena nie może być zbyt niska.

Autor

redakcja epromocyjni.pl