Jak wybrać rolki dla dziecka? A może wrotki?

Pomimo tego, że wiosna zaczęła się niedawno, zdarzają się dni tak ładne, że spędzenie czasu z dzieckiem na dworze to jedyne rozsądne wyjście. Najlepiej jest wtedy zapewnić mu dużo ruchu. Świetnie do tego przydadzą się wrotki lub rolki. Jednak zakup odpowiedniego sprzętu powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę szukając go?

Szacuje się, że nauka jazdy na rolkach powinna rozpocząć się w okolicach 4 urodzin dziecka. W związku jednak z tym, że każde dziecko rozwija się inaczej, nie może to stanowić sztywnej granicy. Ucząc dziecko czegokolwiek należy trzymać się przede wszystkim zasady, aby do niczego go nie przymuszać.

Wrotki czy rolki?

Wiele dorosłych dziś osób pamięta jak w dzieciństwie jeździło na wrotkach z dwoma rzędami kółek. Najczęściej były to zwykłe podstawki, zwane butorolkami, które przyczepiało się do butów. Dziś również są one szeroko dostępne i charakteryzują się dużo lepszą jakością wykonania niż kiedyś. Ich zakup jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie ma się pewności, czy dziecko polubi jazdę na rolkach albo gdy nie będzie ich często używało. Dodatkowo w każdej chwili można je ściągnąć i bez problemu rozpocząć zabawę na placu zabaw.

Może nie trzeba wybierać?

Coraz większą popularność zdobywa sprzęt, który pełni funkcję zarówno wrotek, jak i rolek. Najczęściej wygląda to tak, że z przodu umiejscowione jest jedno koło, a z tyłu dwa. W razie potrzeby można te tylne przekręcić w taki sposób, by znalazły się w jednej linii i z wrotek zmieniły się w rolki. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż na początki dziecko uczy się utrzymywać równowagę, a gdy nabierze wprawy może szybko rozwijać swe umiejętności.

Rolki dla dziecka

Znaczenie buta

Chociaż kółka są nieodłącznym elementem rolek czy wrotek, to duże znaczenie ma też but, w którym dziecko będzie odbywało swoje przejażdżki. Przede wszystkim musi być stabilny i sztywno utrzymywać kostkę. Nie może jednak nigdzie uwierać dziecka i powinien być wykonany z takich materiałów, które przepuszczają powietrze. Dodatkowo istotne są klamry. Muszą być przynajmniej dwie: jedna na środku stopy i jedna powyżej kostki.

Rozmiar buta

Istotny jest również dobrze dobrany rozmiar buta. Na rynku znaleźć można wiele modeli rolek, które mają regulowany rozmiar. Dzięki temu można odpowiednio zwiększać lub zmniejszać wielkość buta. Przyczynia się to do tego, że sprzęt może posłużyć nawet kilka sezonów.

Wrotki - kółka

Najczęściej używanym materiałem, z którego producenci wykonują kółka do rolek, jest kauczuk lub plastik. Dla dzieci, które dopiero uczą się jeździć poleca się głównie te kauczukowe, ponieważ rzadko się zacinają i nie są zbyt szybkie. Należy też zwrócić uwagę na ich rozmiar. Dla początkujących zalecane są nie większe niż 70 mm. Aby sprawdzić ich rozmiar należy znaleźć oznaczenie, które zaczyna się od X, a po nim występuje liczba określająca średnicę kółek.

Dobrze też zwrócić uwagę na łożyska. Dla najmłodszych najlepsze będą łożyska rekreacyjne lub tzw. wolne. Najczęściej oznacza się się je symbolem ABEC1 lub ABEC3. Te z wyższymi oznaczeniami, jak 5, 7 lub 9 odpowiednie są raczej dla doświadczonych rolkarzy.

Kask na rolki dla dziecka

Kiedy rolki są już wybrane, należy pomyśleć o bezpieczeństwie małego rolkarza. Podczas jazdy na rolkach najczęściej narażona na zranienie jest nie tylko głowa, ale również łokcie, kolana i nadgarstki. Trzeba pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiedni kask, który będzie chronił tył głowy, ponieważ to w niego najczęściej uderza się podczas upadków na rolkach. Dobrze jest też gdy posiada certyfikat UE (CE EN 1078). Oznacza to, że produkowany jest zgodnie z europejskimi standardami.

Ochraniaczne na rolki

Ochraniacze dla dziecka na rolki

Nie warto też rezygnować z zakupu ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki. Najistotniejsze są te ostatnie, gdyż ręce odruchowo wyciąga się do przodu podczas upadku. Przed ich zakupem należy upewnić się, że są idealnie dopasowane. Nie powinny spadać czy przesuwać się, ale w żadnym wypadku nie mogą też uciskać rąk czy nóg dziecka.

Co jeszcze należy wiedzieć o bezpieczeństwie?

Kiedy dziecko dopiero zaczyna uczyć się jeździć na rolkach, bardzo często wywraca się. Dlatego tak ważne jest, by ochraniacze, które zostaną zakupione były naprawdę trwałe. Nawet, jeśli rodzic nie zaobserwuje na nich specjalnych pęknięć, mogą przestać po kilku wywrotkach, spełniać swoją rolę. Należy więc często je kontrolować, a raz na rok kupić nowe.

Dodatkowa inwestycja w kamizelkę i odblaski może się opłacić

Rolki są ciekawą alternatywą dla innych form spędzania czasu na dworze. Nie tylko wzmacniają mięśnie, ale też skutecznie uczą najmłodszych zachowywania równowagi i koordynacji ruchowej. Dzięki nim można miło spędzić czas z dziećmi. Nie jest to atrakcja zarezerwowana jedynie dla najmłodszych, więc każdy rodzic może śmiało również w ten sposób zadbać o swoją kondycję. Dodatkowo miejsc do jeżdżenia na rolkach przybywa w wielu miastach, gdyż ich władze dostrzegają nie tylko potrzeby rowerzystów, ale i właśnie rolkarzy. Budują gładkie ścieżki rowerowe, na których można bezpiecznie i komfortowo poruszać się na tym wspaniałym sprzęcie.

Kategorie: Promocje dla Dziecka,

Autor

redakcja epromocyjni.pl