Jak nie przepłacać w drogerii? Czy znasz te sposoby?
Finansową zmorą wielu kobiet są wydatki na kosmetyki. Chcąc dbać o swoją urodę, często dokonujemy nieprzemyślanych zakupów, podczas gdy istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić na kremach, balsamach, mydłach, szamponach, pastach do zębów czy podkładach, pudrach i szminkach. Poznaj triki, dzięki którym przestaniesz przepłacać w drogerii.
Pokochaj promocje, śledź gazetki reklamowe
Promocje bywają zwodnicze. Nie należy więc korzystać z nich bez opamiętania. Zdarzają się pułapki, kiedy obniżki cen są fikcyjne lub zachęcają do zakupu zbędnych nam rzeczy. Są jednak okazje, na które opłaca się skusić. Warto podczas promocji kupować na zapas produkty, które i tak z całą pewnością zużyjemy, takie jak pasta do zębów czy żel pod prysznic, nawet jeśli w tym momencie ich nie potrzebujemy. To samo tyczy się też naszych ukochanych kosmetyków, które kupujemy stale. Godne uwagi są też promocje typu „dwa produkty w cenie jednego” lub większe opakowania w cenie mniejszych. W Natura gazetka znajdziesz dużo ciekawych zniżek na kosmetyki.
Nowinki w branży
Niekiedy warto zaryzykować i zwrócić uwagę na nowości. Producenci bowiem, chcąc zachęcić klientów do zakupu, często nowym na rynku produktom nadają bardzo atrakcyjne ceny. Niewykluczone, że nowy krem czy odżywka okażą się fantastyczne, a Ty przy okazji zaoszczędzisz.
Program lojalnościowy – ulga dla portfela
Wiele z nas często robi zakupy w tej samej drogerii. Duże sieci często oferują karty lojalnościowe, które zapewniają rabaty sięgające niekiedy nawet 60%. Dlaczego by więc nie skorzystać? Przystąpienie do programu lojalnościowego jest darmowe, zatem nic nie tracisz, a możesz jedynie zyskać.
Jakość nie zawsze idzie w parze z wysoką ceną
Nie tylko najdroższy krem za kilkaset złotych dobrze zadba o Twoją cerę. W przypadku renomowanych, luksusowych, szeroko reklamowanych firm, na cenę produktu składa się sam prestiż marki. Warto rozejrzeć się wśród produktów mniej znanych producentów i porównać ich składy z tymi droższymi. Często różnice są minimalne. Niekiedy nawet może okazać się, że Twojej skórze znacznie lepiej będzie służył kosmetyk za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.
Rzadko używasz – nie wydawaj fortuny!
Nie ma sensu kupować drogich produktów, jeśli używamy ich sporadycznie. Należy pamiętać, że kosmetyki mają swoją datę przydatności do użycia, nie można więc chomikować ich w nieskończoność. Nieużywany lakier do paznokci po kilku miesiącach wyschnie, niezależnie od tego czy kosztował 15 czy 100 złotych. Można kupić przyzwoite kosmetyki kolorowe w rozsądnych cenach, łatwiej zaś będzie nam się rozstać z przeterminowanym tuszem do rzęs, jeśli nie kosztował on fortuny.
Zaprzyjaźnij się z zamiennikami
Zwróć uwagę na marki własne drogeryjnych sieci czy nawet supermarketów. Mydła, szampony czy żele pod prysznic niezależnie od ich producenta mają bardzo podobne składy. Jednak kosmetyki znanych firm często są nawet dwukrotnie droższe. To dlatego, że dopłacamy za kolorowe opakowanie czy marketing. W tańszych produktach nieznanych firm niejednokrotnie znajdziemy też mniej szkodliwej chemii, dlatego tym bardziej warto się nimi zainteresować.
Domowe laboratorium kosmetyczne, czyli zrób to sama
Kupując kosmetyki, zdarza się, że przepłacamy tylko z powodu własnej wygody. Cena gotowego kosmetyku jest bowiem wielokrotnie wyższa od ceny jego składników. Chcąc oszczędzić, nie trzeba jednak posiadać wiedzy chemicznej czy mnóstwa odczynników. Świetnym przykładem są maseczki z glinki. Saszetka gotowej maseczki o wadze 20 g kosztuje 6 zł. Za tyle samo można kupić 100 g suchej glinki, którą przed nałożeniem na twarz wystarczy jedynie zmieszać z wodą. Rachunek jest prosty.
Więcej = taniej
Sklepy internetowe zazwyczaj sprzedają kosmetyki taniej o kilkanaście procent od sklepów tradycyjnych. Doliczyć trzeba jednak opłatę za wysyłkę, co w przypadku małych zamówień niweluje opłacalność całego przedsięwzięcia. Jeśli więc kupować przez internet, to hurtem. Warto zrobić duże zamówienie raz na kilka tygodni lub miesięcy albo złożyć je wraz z koleżanką i koszty wysyłki podzielić na dwie osoby. Warto pamiętać też, że wiele sklepów oferuje darmową wysyłkę po przekroczeniu pewnej kwoty zamówienia (zazwyczaj 100-200 zł).
Opakowania XXL
Są takie produkty, których używamy stale i w dużych ilościach, można więc kupować je na zapas. Producenci coraz częściej oferują duże, „rodzinne” opakowania na przykład pasty do zębów czy żelu pod prysznic w atrakcyjnych cenach. Wygoda korzystania nie jest tu wymówką, bo zawsze produkt można przelać do mniejszego, poręczniejszego opakowania.
Do ostatniej kropli...
Wiele kosmetyków ma tak zaprojektowane opakowania, że ciężko zużyć je do końca. Zwracaj więc przy zakupie uwagę na to, jak opakowane są produkty. Pamiętaj też, że plastikową tubkę zawsze można przeciąć tak, aby dostać się do resztek kremu czy podkładu.
Testery i próbki
Kosmetyki kolorowe we wnętrzu jasno oświetlonego sklepu wyglądają zupełnie inaczej, niż w świetle dziennym, łatwo więc pod wpływem impulsu kupić niewłaściwy odcień szminki czy podkładu i zmarnować tym samym kilkadziesiąt złotych. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z darmowych próbek czy testerów, szczególnie jeśli planujemy większy wydatek.