Piła - narzędzie do zadań specjalnych. Jak kupić, żeby nie żałować?
Tak podczas majsterkowania w domowym zaciszu, jak i w trakcie trwania zaawansowanych prac budowlanych, nie można zapomnieć o odpowiednim wyposażeniu. Oczywiście, narzędzia, które się wówczas wykorzystuje, mogą w istotny sposób różnić się między sobą, istnieje jednak i grupa takich, które można spotkać bez względu na okoliczności. Jednym z nich jest piła ręczna.
Piła ręczna
Piła ręczna znana jest z szeregu zastosowań, wykorzystuje się ją więc nie tylko podczas prac budowlanych, ale i w trakcie remontu, prac ogrodowych, a nawet podczas przygotowywania dekoracji. Tak długa lista zastosowań sprawia, że na rynku obecnych jest obecnie wiele jej typów i rodzajów. Co więcej, każdy typ może się charakteryzować nieco innym zastosowaniem, różnice dotyczą przy tym również jego cech charakterystycznych. Dla nas kluczowe znaczenie powinno mieć przede wszystkim dostosowanie piły do zapotrzebowania, jakie zgłaszamy, warto więc zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami.
Piła płatnica
Wiele osób uważa, że piła jest narzędziem na tyle prostym, że trudno jest mówić o jakichkolwiek kwestiach o wysokim poziomie skomplikowania, z jakimi można byłoby mieć do czynienia. Tak naprawdę jednak mówimy o jednej nazwie, która kryje całą rodzinę narzędzi ze specjalnymi ząbkami, przeznaczonych do cięcia. Jeśli mielibyśmy wskazać najprostszą z jej odmian, z pewnością byłaby to właśnie piła płatnica. Pozornie jest ona nieskomplikowana, jednak i jej producenci starają się wprowadzać kolejne udoskonalenia.
Zakup piły – na co zwrócić uwagę?
Jesteśmy w stanie wskazać przynajmniej kilka cech, których należałoby oczekiwać od dobrej piły. Na pierwszy plan wysuwa się tu odpowiedni dobór materiałów, piła powinna być bowiem wytrzymała i giętka. Nie bez znaczenia jest także jej rozmiar, zbyt duża lub zbyt mała piła może bowiem utrudniać naszą pracę. Czynnikiem o dużym znaczeniu jest też jakość stali, z której wykonano piłę. Im jest wyższa, tym lepiej - nie musimy bowiem obawiać się, że narzędzie złamie się nam lub stępi. Dobrze jest też zwrócić uwagę na powłokę, którą pokryta jest część tnąca piły. To właśnie ona zapewnia dodatkową wytrzymałość i podnosi skuteczność wybranego przez nas rozwiązania. Tu na pierwszy plan wysuwają się piły z powłoką teflonową. Jej zastosowanie pozwala na zmniejszenie siły oporu podczas samego cięcia, co nie tylko ułatwia pracę, ale i sprawia, że jest ona łatwiejsza i bardziej wygodna. Powłoka teflonowa sprawia też, że piła radzi sobie dobrze także z bardziej wymagającymi powłokami, w tym z mokrym drewnem.
Ostrze i uchwyt piły
Kupując piłę zwykle przywiązujemy dużą wagę do jej ostrza, należy jednak pamiętać, że nie jest ono wcale czynnikiem przesądzającym o tym, czy będzie ona dla nas odpowiednia. Duża odpowiedzialność spoczywa w tym kontekście także na uchwycie, który powinien mieć ergonomiczny kształt i dobrze leżeć w dłoni.
W droższych modelach mamy zresztą do czynienia nawet z uchwytami z wykorzystaniem dwóch różnych materiałów. Najlepiej, jeśli tworzywo jest trwałe i odporne, pozwala to bowiem na efektywną pracę nawet w trudnych warunkach. Piły posiadają też miękkie elementy wykonane z gumy. I one znajdują uzasadnienie, sprawiają bowiem, że narzędzie nie ślizga się w dłoni, co nie męczy jej nawet, gdy praca trwa dość długo.
Piła grzbietnica
Choć to piły płatnice cieszą się największą popularnością, mówiąc o rozwiązaniach niezawodnych nie możemy zapomnieć także o piłach grzbietnicach. Ich kształt i zastosowanie przypomina nieco płatnice, musimy jednak być świadomi istnienia kilku dość istotnych różnic. Pierwsza wiąże się z samym ostrzem, które jest zwykle prostokątne i osadzone na specjalnym grzbiecie, zazwyczaj wykonanym z mosiądzu. Pozwala to na zwiększenie jego stabilności, nie trzeba więc obawiać się o jego wygięcie lub złamanie nawet, jeśli mamy do czynienia z długą pracą, a do tego wykorzystujemy w czasie jej trwania twarde i odporne materiały.
Piła otwornica
Innym rodzajem piły, którym warto się zainteresować jest bez wątpienia, otwornica. To właśnie dla niej charakterystyczne są ostrza – wąskie, a jednocześnie ostro zakończone i dość krótkie. Narzędzie to pozwala na wykonywanie niewielkich otworów w drewnie, a ponieważ piła ma specjalne zaprojektowany kształt, można liczyć nie tylko na wygodę, ale i na wysoką precyzję podczas pracy.
Piła kątowa
Przegląd pił dostępnych w sprzedaży nie byłby kompletny, gdybyśmy zapomnieli o pile kątowej. Ta posiada ostrze o specjalnym kształcie, dzięki któremu problematyczne przestaje być wykonywanie tak zwanych cięć pod kątem. W zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia, cięcia mogą być zresztą wykonywane pod różnymi kątami.
Oczywiście, wymienione tu piły wcale nie są jedynymi, z jakimi można się spotkać. Każdy rodzaj ma przy tym swoje cechy specyficzne i odmienne zastosowanie. Przed zakupem dobrze jest zatem zgromadzić możliwie jak najwięcej informacji na ich temat, jedynie w ten sposób zyskamy bowiem pewność, że znajdziemy rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom. Nie można zapominać i o tym, że, bez względu na model, piła powinna być nie tylko wytrzymała, ale i wygodna.