Kosmetyki do cery normalnej, suchej, tłustej i mieszanej

Jak prawidłowo rozpoznać typ swojej cery oraz dobrać do niej odpowiednie kosmetyki?

Okazuje się, że wyróżnia się cztery podstawowe typy cery - sucha, normalna, tłusta oraz mieszana. Każda doświadczona kosmetyczka wie, jak ważne jest ich rozróżnienie oraz opisanie. Tylko wówczas można bowiem wybrać odpowiednie kosmetyki o danego rodzaju skóry. Jak się do tego zabrać i jakie kosmetyki do jakiej cery pasują?

Kosmetyki do cery normalnej

Cera normalna niestety jest raczej rzadko spotykana u osób dorosłych, często pojawia się natomiast w przypadku dzieci. Cechuje się brakiem widocznych defektów, odpornością na warunki atmosferyczne, niewidocznymi na pierwszy rzut oka naczynkami krwionośnymi oraz niewidocznymi porami. Taka cera jest więc gładka, matowa, ładnie zaróżowiona, jędrna i napięta. Wydaje się więc być samowystarczalna. Z biegiem czasu jednak na ogół przechodzi ona w cerę suchą, a więc należy stosować do niej klasyczne kosmetyki dla dzieci, mydła przetłuszczone oraz wzbogacone w olejki roślinne bądź lanolinę. Dzięki nim skórę można długo utrzymać w dobrym stanie.

Kosmetyki do cery suchej

Jeśli natomiast skóra jest cienka, matowa, jasnoróżowa, ale mało elastyczna i delikatna, ma raczej mało widoczne pory, kiepsko reaguje na czynniki pogodowe, a gruczoły łojowe wydzielają niewiele sebum to prawdopodobnie jest to cera sucha. Poza tym niekiedy mogą pojawiać się na niej przebarwienia, lekko widoczne bywają również naczynia krwionośne.

Walka z suchą cerą

Cera sucha niestety szybko się starzeje, gdyż pierwsze zmarszczki wokół oczu widać już po ukończeniu 20.  roku życia. To bardzo wcześnie. Jednak suchość skóry może być wrodzona bądź nabyta, a więc ważny jest przede wszystkim wybór odpowiednich kosmetyków do twarzy. Nabyta suchość na ogół spowodowana jest nieprawidłową pielęgnacją skóry (mycie wodą i mydłem) lub długotrwałym stosowaniem preparatów złuszczających. Takiej cery nie wystarczy też pielęgnować tylko z zewnątrz. Dodatkowo trzeba jej regularnie dostarczać witamin, ceramidów czy kwasu hialuronowego.

Kosmetyki do cery tłustej

Cera tłusta natomiast jest błyszcząca, gruba, nierówna i chropowata, ma brzydki żółtawy lub szarawy  kolor, a naczynia krwionośne są raczej mało widoczne. Cera tego typu dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, raczej wolno się starzeje  i wraz z upływem czasu nie ulega wysuszeniu. Występuję na niej widoczne oraz rozszerzone pory. Częste są również zaskórniki i wypryski.

W przypadku tego typu cery trzeba skupić  się obowiązkowo na poprawieniu jej ukrwienia, zmniejszeniu grubości warstwy rogowej oraz przede wszystkim na regulacji funkcjonowania gruczołów łojowych. To właśnie one odpowiedzialne są za mało estetyczne świecenie się twarzy. To dla wielu kobiet bardzo duży problem. Ważnym elementem jest także codzienna pielęgnacja cery w domu - jej oczyszczanie oraz dogłębne nawilżanie. Regularne czyszczenie skóry jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Pielęgnacja cery

Kosmetyki do cery mieszanej

Pozostaje jeszcze cera mieszania. Cera tego typu jest połączenie cery tłustej i suchej. Cechuje się świeceniem strefy T (czoło - nos- broda) oraz suchością policzków. Ten typ skóry jest niestety dość trudny w pielęgnacji. Wymaga bowiem zachowania pewnego rodzaju harmonii między nawilżaniem skroni i policzków, a walką z błyszczeniem się strefy T. Dlatego też warto zainwestować w dwa różne kremy - do skóry suchej i tłustej. Poza tym twarz powinno się myć kosmetykami odpowiednimi do skóry wrażliwej oraz co jakiś czas stosować maseczkę nawilżającą do twarzy, przygotowaną samodzielnie lub zakupioną w sklepie kosmetycznym. Efekty zależą w dużej mierze od systematyczności działań.

Autor

redakcja epromocyjni.pl