Suplementy diety - poznaj ich rodzaje i działanie

Preparaty spożywcze, które mają za zadanie wzbogacić podstawową dietę człowieka nazywane są suplementami diety. Środki te poprzez nagromadzenie składników mineralnych, witamin czy różnych substancji pojedynczych lub złożonych, sprawiają, że są bardzo odżywcze lub wywołują inny pożądany efekt fizjologiczny. Najpopularniejsze formą ich występowania są kapsułki, tabletki, płyny lub proszki. Zażywanie suplementów diety niekiedy może stać się rutyną każdego, gdyż może przysłużyć się poprawie stanu zdrowia całego społeczeństwa i ograniczyć zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Suplementy diety – charakterystyka i podział

Stosowanie suplementów diety pomaga uzupełnić niedobory pewnych witamin czy składników mineralnych, których brakuje nam w codziennym jadłospisie. Ich skoncentrowana forma pomaga dostarczyć dokładnie te substancje, których nie wystarcza do prawidłowego funkcjonowania.

Kumulacja składników, które znaleźć można w normalnej diecie to podstawa wytworzenia suplementów diety. Związki odżywcze, na bazie których można produkować suplementy diety to przede wszystkim: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, wyciągi roślinne, białka, probiotyki oraz polisacharydy, czyli błonniki.

suplementy diety spalające tłuszcz​Suplementy diety a odchudzanie

W każdym sklepie i aptece znajdziemy dział, który pełen jest najróżniejszych suplementów diety. Spora część z nich, to preparaty wspomagające odchudzanie, a przynajmniej taką informację przekazuje ich producent w reklamie. Zanim się po nie sięgnie, należy dowiedzieć się o nich kilku rzeczy.

Można wyróżnić cztery typy suplementów diety, które mają za zadanie wspomóc odchudzanie:

1. Środki hamujące łaknienie

Do wytworzenia tego rodzaju preparatów stosuje się przede wszystkim lecznicze wyciągi roślinne z alg i owoców, takich jak, np. jabłka, cytryny, ispaghul, guma guar, morszczyn czy guma karaya. Ich działanie polega, na tym, że w żołądku znacznie zwiększają swoją objętość, przez co niwelują uczucie głodu. Środki hamujące łaknienie nie powinny być jednak używane w zbyt dużych ilościach, gdyż mogą wystąpić po nich działania uboczne jak biegunka czy wzdęcia.

2. Spalacze tłuszczu

Tego typu suplementy diety, dzięki zawartej w zielonej herbacie kofeinie lub guaranie, mają przede wszystkim na celu zwiększyć ilość wytwarzanego przez ciało ciepła, które spala kalorie i utrzymuje stałą temperaturę ciała. Zmniejszyć wchłanianie tłuszczu mają zaś te, które opierają się na działaniu gumy karaya, ispahulu czy chitozanu. Należy jednak pamiętać, że te preparaty nie są w stanie zwalczyć tkanki tłuszczowej nagromadzonej wcześniej. Ważne jest też, aby wziąć pod uwagę, że stosować się je powinno tylko wtedy, gdy dieta jest racjonalna, a aktywność fizyczna zwiększona.

3. Suplementy oczyszczające organizm

Działanie tych suplementów diety bazuje głównie na moczopędnych właściwościach roślin typu brzoza, jesion, szypułki wiśni czy zielona herbata. Nie powinny być jednak wprowadzane do codziennej diety, gdyż ich wpływ na tkankę tłuszczową jest żaden, a doprowadzają jedynie do odwodnienia organizmu.

4. Preparaty na płaski brzuch

Poprzez zawarcie w swoim składzie błonnika oraz składników mineralnych i organicznych, produkty tego typu niwelują uczucie wzdęcia. Niestety, wbrew obiegowej opinii, nie oznacza to jednak, że mają jakikolwiek wpływ na tkankę tłuszczową zgromadzoną w okolicach brzucha.

Tabletki na odchudzanie – zachowaj ostrożność

tabletki an odchudzanie

Do każdego suplementu diety, który ma wspomóc odchudzanie, dołączona jest informacja, że aby uzyskać odpowiednie efekty, nie wystarczy jedynie jego stosowanie. Ważna jest również zbilansowana dieta o niższej zawartości kalorii oraz wysiłek fizyczny. Środki odchudzające nie powinny nigdy występować jako jedyne źródło procesu odchudzania. One mają za zadanie jedynie go wspomóc. Podstawą tego procesu jest zawsze dieta, która jest odpowiednio dostosowana do trybu życia i przestrzegana przez dłuższy czas. Odchudzanie będzie najbardziej efektywne, gdy będzie oparte na różnorodnej i dobrze dobranej diecie, która zmieni trwale zmieni nawyki żywieniowe. Regularne ćwiczenia również pomogą zachować smukła sylwetkę, której nie grozi efekt jojo.

Kategorie: Promocje dla Mamy,

Autor

redakcja epromocyjni.pl