Wózki dla dzieci i foteliki samochodowe – jak wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Zakupy dla dziecka należą do przyjemnych, wiążą się jednak również z ogromną odpowiedzialnością. Jednym z największych wydatków wydaje się w tym kontekście zakup wózka, zwłaszcza że dziecko spędzi w nim naprawdę sporo czasu. Różnorodność propozycji czekających na nas w sklepach może nas przytłoczyć. Wózki różnią się nie tylko wielkością i kształtami, ale i materiałami, z jakich są wykonane a my nie wiemy, na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Spacerówka czy gondola?

gondola dla niemowlaka

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, odnosi się do funkcjonalności wózka. Możemy kupić wózek, który z czasem może zostać przekształcony, w sprzedaży dostępne są jednak również wózki o krótszym czasie użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić są też wózki, do których można przypiąć fotelik samochodowy.

Wózki trzy- i czterokołowe

Wózki o trzech kołach cieszą się coraz większą popularnością. Owszem, ich wygląd jest nieco niestandardowy, a one same charakteryzują się nieco mniejszą stabilnością, są to jednak rozwiązania lekkie, zajmujące po ich złożeniu niewiele miejsca, co można docenić zwłaszcza, jeśli często podróżuje się z dzieckiem samochodem albo wnosi się wózek po schodach.

Jeszcze przed zakupem warto więc zastanowić się, jakie trasy będzie pokonywał wózek. Dobrze też, jeśli upewnimy, że zmieści się on nie tylko w windzie, ale również w bagażniku i drzwiach wejściowych.

Rączki wózka

Rączki wózka tylko pozornie są mało istotne. Oczekuje się od nich, że będą maksymalnie wygodne, regulowane, a do tego można będzie sprawować nad nimi pełną kontrolę. Warto postawić na takie, których wysokość może być poddana regulacji, rodzice nie zawsze mają bowiem ten sam wzrost. Jeśli już na etapie próby sklepowej mamy wrażenie, że wózek nie jest zbyt zwrotny, a jego prowadzenie sprawia nam trudność, nie liczmy na to, że sytuacja poprawi się, gdy w jego środku pojawi się dziecko.

spacerówka składana

Wózek składany

Wózki składane to rozwiązania praktyczne, przed ich zakupem warto jednak upewnić się, czy sama procedura rzeczywiście nie jest skomplikowana. Najlepiej wykonać taki test w sklepie, jeśli bowiem odkryjemy, że zadanie to zabiera nam zbyt wiele czasu, będziemy mogli wznowić poszukiwania bez niepotrzebnych nerwów.

Dodatki i akcesoria

Jeszcze przed zakupem spytajmy, jakie dodatki posiada nasz wózek. Zorientujmy się też, które z nich można będzie dokupić nieco później, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wózek z atestem

Ze względu na bezpieczeństwo dziecka, wózek powinien być opatrzony odpowiednim oznakowaniem. Najczęściej jest to litera „B” w trójkącie potwierdzająca pozytywną opinię PZHT albo IMID.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Podróżowanie samochodem jest dziś czymś oczywistym, warto więc zatroszczyć się zarówno o bezpieczeństwo jak i o komfort dziecka. Wybór fotelika wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, podobnie jednak jak zakup odpowiedniego wózka wcale nie musi być trudny.

Jaki fotelik wybrać?

Niemowlak musi być przewożony w foteliku reprezentującym grupę 0+ (do 13 kilogramów). Foteliki tego typu są ustawione tyłem do kierunku jazdy. Na roczne dzieci czeka fotelik grupy 1 (od 9 do 18 kilogramów), w którym może jeździć nawet czterolatek. W Polsce przepisy mówią o konieczności przewożenia dziecka w foteliku aż do 15 roku życia lub do momentu, w którym osiągnie ono 150 centymetrów wzrostu.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

fotelik samochodowy dla niemowlaka nosidełko

Już na etapie zakupu warto poprosić sprzedawcę o wskazówki dotyczące montażu. Znakomitym rozwiązaniem jest też krótka prezentacja. Pamiętajmy, że nie możemy umieszczać fotelika z przodu na miejscu pasażera, jeśli jest on skierowany przodem do poduszki powietrznej. Owszem, w niektórych samochodach można ustawić opcję jej wyłączenia, nawet w takim przypadku jednak podczas ostrego hamowania nie można wykluczyć ryzyka jej wybuchu. Jeśli zatem to względy związane z bezpieczeństwem mają dla nas kluczowe znaczenie, nie zapominajmy, że najlepiej jest przewozić dziecko na tylnym siedzeniem z fotelikiem dla niemowlaka odwróconym tyłem do kierunku jazdy. Podczas zderzenia konstrukcja fotelika ochroni wówczas zarówno główkę jak i kręgosłup dziecka, co pozwoli mu na wyjście z opresji bez poważniejszych obrażeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Pierwszym elementem wydaje się w tym kontekście skorupa - ważna już choćby dlatego, że amortyzuje siłę ewentualnego uderzenia. Wcale nie mniejsze znaczenie ma jednak dodatkowa wkładka oraz szelki, które powinny mieć nie tylko regulację długości, ale i możliwość ich dociągnięcia. Rodzice nie powinni też ignorować roli, jaką odgrywa tapicerka dziecięcego fotelika. Ta musi być wykonana z materiału, który będzie nie tylko mocny, ale również wytrzymały, choć miękki w dotyku. Materiał ten nie powinien też narażać małego dziecka na ryzyko odparzeń, a także musi być wygodny w demontażu, aby można było go łatwo wyprać.

Nowoczesne foteliki są uważane za wyjątkowo bezpieczne, warto mieć jednak na uwadze, że nawet one nie są w stanie zapewnić dziecku stuprocentowej ochrony. Jeśli więc w naszym samochodzie znajduje się dziecko, w szczególny sposób powinniśmy zwracać uwagę na to, jak ważne jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

Kategorie: Promocje dla Dziecka,

Autor

redakcja epromocyjni.pl