Poradnik dla narciarzy – jak kupić ubranie i narty?

Na co zwrócić uwagę kupując narty?

jakie kupić narty

Jazda na nartach może być doskonałą pasją, która potrafi ponadto zauroczyć człowieka w bardzo krótkim czasie. Jeśli ktoś faktycznie to lubi, to powinien zainwestować w kupno własnego sprzętu. Wypożyczanie go przy okazji każdego wyjazdu na stok zwyczajnie się nie opłaca, a ponadto dobrze jest mieć własne wyposażenie, które się zna. Trzeba jednak podejść do tego zakupu w odpowiedni sposób i mieć pewność, że wybiera się faktycznie odpowiednie dla siebie rzeczy. Często jest to niemały wydatek, zatem lepiej nie traktować tego zbyt pochopnie.

Podstawa to jak najdokładniejsze zapoznanie się z tematem. Warto zgromadzić jak najwięcej informacji na temat różnych producentów, rodzajów nart czy materiałów, z jakich są one wykonywane. Jedynie takie dokładne obeznanie w branży da nam solidne podstawy do stwierdzenia, co będzie dla nas faktycznie najlepsze, a czego zdecydowanie powinniśmy unikać.

Dobierz narty do dyscypliny

Trzeba pamiętać o tym, że istnieją bardzo różne dyscypliny narciarskie. Poszczególne rodzaje nart mogą być przeznaczone jedynie do konkretnych z nich, i gorzej sprawdzać się przy innym sposobie jazdy. Warto zatem wiedzieć nieco na temat uprawianej przez siebie dyscypliny i znać jej charakterystykę.

Najpopularniejszy styl to narciarstwo alpejskie. Z racji dużego zapotrzebowania, sprzęt przeznaczony do tej dyscypliny odznacza się dużym zróżnicowaniem, szukając czegoś odpowiedniego możemy zatem spotkać się z naprawdę sporym wyborem. Jest on również dość uniwersalny, bowiem dobrze nadaje się na przykład do narciarstwa zjazdowego. Równocześnie kompletnie nie nadaje się on do skoków narciarskich, a używanie go w taki sposób może być dla nas niebezpieczne. Z góry trzeba zatem wiedzieć, jaką konkretnie dyscyplinę chce się uprawiać i jaki sprzęt będzie dla niej odpowiedni.

Narty dla początkujących narciarzy

narty dla początkującychTrzeba także realnie podejść do swoich umiejętności. Powiedzmy sobie szczerze – nie każdy sprzęt jest odpowiedni dla początkujących narciarzy, bowiem niektóre modele są po prostu znacznie bardziej wymagające w użytkowaniu, niż inne. Z drugiej strony, osoby które posiadają choć trochę doświadczenia nie powinny decydować się na narty przeznaczone dla początkujących. Sprzęt adekwatny do naszych umiejętności to bardzo ważny element rozwoju, bez którego nie będziemy mogli dobrze się rozwijać.

Kolejna ważna rzecz to podłoża, na których zamierzamy jeździć. Niektóre narty są przystosowane wyłącznie do idealnie równej nawierzchni – w terenie, w którym występują jakiekolwiek większe nierówności mogą łatwo się uszkodzić. Trzeba zatem z góry przewidzieć, gdzie chcemy jeździć i być gotowym na to, że nasze narty mogą nie być odpowiednie do każdego podłoża.

Spędź Majówkę 2017 aktywnie!

Długość nart jest bardzo ważna – jeśli nie dopasujemy ich pod tym względem do siebie, to jazda nie będzie dla nas niczym przyjemnym. Powinno się je dobierać pod kątem wzrostu – najlepiej poprosić w sklepie o pomoc.

Narty można spotkać w różnych kształtach. Wybór czegoś konkretnego jest w gruncie rzeczy kwestią indywidualną, wszystko bowiem zależy od naszych preferencji.

Co ubrać na narty?

Jazda na nartach to sport zimowy, uprawiany nierzadko w dość wymagających warunkach. Nie można oczekiwać, że zwykle, ciepłe ubrania jakie zakładamy chociażby na spacer nam tu wystarczą. Do wyboru odzieży trzeba podejść z najwyższą uwagą, bowiem nieodpowiednie ubrania mogą przynieść nam jedynie problemy zdrowotne i zniechęcić do dalszej jazdy. Odzież taka musi być jednocześnie bardzo ciepła i lekka, tak, aby zapewniała nam maksymalną swobodę ruchów.

Bielizna termoaktywna

kask i gogle narciarskie

Dobre ubranie na narty musi składać się z kilku warstw. Pierwsza z nich to bielizna. Najlepszym rozwiązaniem jest tu bielizna termoaktywna, która z jednej strony jest wygodna, a z drugiej – skutecznie chroni nas przed nadmierną utratą ciepła. Bielizna powinna też jak najlepiej przylegać do ciała, choć z drugiej strony nie powinna być zbyt ciasna.

Polar czy bluza?

Na kolejną warstwę niezbyt dobrze sprawdzą się oczywiste wybory, takie jak zwykły polar czy bluza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest za to specjalna odzież uszyta z mikropolaru. Materiał ten odprowadza wilgoć na zewnątrz, a przy tym jest bardzo wytrzymały. Doskonale sprawdzi się dzięki temu nawet w czasie szaleństw w trudnych warunkach.

Kurtka narciarska

Kurtka również powinna być dobrze dopasowana do charakterystyki tego sportu. Z góry należy skreślić grube, puchowe kurtki – takie ubranie szybko stanie się wilgotne od śniegu, a my sami narazimy się na chorobę. Lekkie i wytrzymałe kurtki sportowe będą o wiele lepsze. Dobrze jest wybrać kurtkę z membraną SUPRA – TEX, która bardzo skutecznie chroni użytkownika przed czynnikami zewnętrznymi.

Spodnie na narty

spodnie i kurtka narciarska​Jeśli chodzi o spodnie, to z góry należy zapomnieć o pomyśle ubrania zwykłych dresów czy – co gorsza – jeansów. W sklepach dostępne są spodnie narciarskie. Wykonuje się je z wytrzymałego materiału, który świetnie chroni nas przed zimnem. Dodatkowo są zwykle wyposażone w cały system zabezpieczeń, amortyzujący bolesne upadki.

Idealny zestaw ubrań składa się zatem z trzech warstw: bielizny, polaru i kurtki. Nie zawsze potrzebujemy jednak wszystkich trzech. Czasami na stoku jest na tyle ciepło, że lepiej zrezygnować z drugiej albo trzeciej – nie warto ubierać się też zbyt ciepło.

Oczywiście, obowiązkowe są odpowiednie dodatki do odzieży. Ciepła czapka i rękawiczki to absolutna podstawa – nigdy nie należy wybierać się bez nich na stok.

Autor

redakcja epromocyjni.pl