Zaplanuj podróż, zrób zabawki z kartonu... Pomysły na prezenty dla dzieci

Zabawki z kartonu

Marketingowcy usiłują przekonać rodziców, że tylko droga, najlepiej elektroniczna i do tego interaktywna zabawka potrafi tak naprawdę zainteresować dziecko. Nic bardziej mylnego. Dobrą zabawką może być nawet to, co ma wylądować na śmietniku. Świetną zabawkę można zrobić choćby z czegoś tak prozaicznego jak karton. Nada się zarówno wielki po telewizorze, jak i mały po butach. Takie pudełka mogą stać się wszystkim - domkiem, samochodem, pociągiem czy budynkiem. Szczególnie te największe pudła sprawią dzieciom frajdę, gdyż można do nich wchodzić. Można je też ciąć, malować, oklejać i w ten sposób rozbudzać kreatywność małego człowieka.

Namiot dla dzieci

Czy można postawić namiot w domu? Jak najbardziej. W sklepach można dostać miniaturowe namioty, np. indiańskie, które z powodzeniem zmieszczą się w dziecięcym pokoju i będą dla dziecka namiastką innego świata, indiańskiej prerii czy eskimoskiego igloo oraz enklawą, gdzie będzie mogło bawić się w inny sposób, niż zwykle. Taki namiot to również sposób na pobudzanie wyobraźni malucha.

Masa plastyczna dla dzieci

Plastelina, jaką znają ze swojego dzieciństwa dzisiejsi rodzice to już przeżytek. Dziś dzieci mają do dyspozycji o wiele atrakcyjniejsze masy plastyczne, które nie tylko są bardziej efektowne, ale dają jeszcze większe pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni. Ciastolina, modelina, sprytna plastelina, ciastoplasto czy kinetyczny piasek to nie tylko fajnie brzmiące nazwy, ale nie mniej fajna zabawa. Z takimi masami można używać różnych dodatkowych gadżetów i eksperymentować na różne sposoby. A niemniej atrakcyjna jest zabawa masą solną, którą można zrobić samemu.

DIY - zrób to sam

Tajemniczy skrót DIY znaczy "do it yourself", czyli zrób to sam. Samodzielne wykonywanie wielu rzeczy i czynności jest niemniej ciekawe, jak korzystanie z gotowych rozwiązań. W ten sposób można wykonywać dekoracje czy wyposażenie mieszkania. Finalne rzeczy będą nie tylko ładne, oryginalne, ale też dadzą poczucie satysfakcji, a przy tym wpłyną na rozwój zdolności manualnych.

Zamiast kolejnej zabawki warto dziecko uczyć zamiłowania do aktywnego spędzania czasu. Można albo skorzystać z gotowych rozwiązań, albo... wykonać je samemu. Ciekawym pomysłem jest samodzielnie przygotowany kupon na wspólne spędzanie czasu, czy to  w miejscu publicznym czy nawet w domu. A z gotowych ofert można wybrać pójście na jakąś imprezę plenerową, np. zawody lub mecz, które wpisują się w zainteresowanie dziecka. To czasem lepsze rozwiązanie, niż kolejna zabawka, a przy tym może jeszcze bardziej rozwinąć pasję dziecka.

Zamiast oglądać bajki czy filmy, czemu wspólnie z dzieckiem nie odegrać samemu ulubionych scen? Domowy teatrzyk kukiełkowy wzbudzi jeszcze więcej emocji, niż oglądanie na ekranie. Wyposażenie takiego teatrzyku można kupić, ale samodzielne wykonanie laleczek i sceny będzie dodatkową atrakcją. A na widownię można zaprosić również innych członków rodziny, dziadków czy wujków, a dzieci mogą im wręczyć samodzielnie wykonane bilety. Dobrym pomysłem na aktorstwo w dziecięcym wydaniu są też stroje ich ulubionych bohaterów. Dzieci uwielbiają się przebierać i stawać się księżniczkami lub superbohaterami. Takie stroje też można spróbować wykonać samemu, choćby z gotowych elementów.

Kieszonkowe dla dziecka

Puszka na pieniądze

Wspólne rodzinne zbieranie pieniędzy nie tylko poskutkuje zakupem wymarzonej przez dziecko rzeczy, ale też przy okazji nauczy oszczędzania. Pieniądze zbierać można na dowolny cel: hulajnogę, rower, komputer, wycieczkę lub bilet na jakieś wydarzenie. Skarbonką może stać się dowolny przedmiot typu puszka czy słoik. Wrzucać pieniądze może każdy członek rodziny, a nawet goście. Zamiast często kupować małe zabawki, można odkładać pieniądze i kupić za nie jedną, ale porządną.

Sesja zdjęciowa

Wspólne rodzinne sesje zdjęciowe są ostatnio bardzo modne. Zdjęcia można wykonać w dowolnym miejscu, zarówno w atelier fotograficznym, jak i w plenerze. Najlepiej, jak to dziecko samo wybierze miejsce. Może to być na przykład ulubione miejsce zabaw. 

Najdłuższa podróż

Choć sporo dzieci nie lubi podróżować, to umiejętne zaplanowanie podróży może w dziecku wzbudzić zamiłowanie do turystyki. Warto ustanowić jakiś cel takiej wspólnej wycieczki, na przykład dotarcie do konkretnego celu, najlepiej związanego z czymś, co dzieci lubią. To lepsze rozwiązanie, niż tradycyjne zwiedzanie miejsc. Im bardziej urozmaicona wycieczka, tym większa szansa na rozbudzenie w dziecku ciekawości eksplorowania świata

Kategorie: Promocje dla Dziecka,

Autor

redakcja epromocyjni.pl