Jak wybrać zabawki wspierające rozwój dziecka? Zabawki dla niemowląt i najmłodszych dzieci.

W każdym momencie swojego życia nasze dziecko uczy się nowych, niezwykle ważnych rzeczy. Również, a może początkowo przede wszystkim poprzez zabawę maluch poznaje otaczający go świat, ćwiczy swoją sprawność ruchową, ale także pamięć czy koncentrację. Dlatego też kupując kolejne zabawki dla dziecka należy zwracać uwagę nie tylko na ich atrakcyjność, ale również na to jak mogą pomóc w jego rozwoju na danym etapie życia. Co zatem kupić maluszkowi a co przedszkolakowi? Oto kilka podpowiedzi.

mata edukacyjna dla niemowlakaZabawka, którą chcemy obdarować dziecko nie może być ani za bardzo skomplikowana ani też zbyt prosta. Tak w pierwszym jak i w drugim przypadku, maluch po krótkim czasie straci bowiem zainteresowanie i odstawi zabawkę w najdalszy kąt. Dana rzecz musi zatem być impulsem do podjęcia pewnej aktywności, wpływając jednocześnie na wyobraźnię dziecka. Ważne, żeby zabawa nie polegała wyłącznie na naciskaniu kolorowych klawiszy, ale popychała naszą pociechę do odkrywania jej kolejnych funkcji. Ważne też zadbać o dobry i spokojny sen dziecka, żeby ono miało wystarczająco sił w dzień dla zabaw. W tym może pomóc otulacz Woombie.

Pamiętajmy też, że zwłaszcza w pierwszych latach życia, towarzyszenie dziecku w takich zabawach jest niezwykle istotne dla jego rozwoju. Możemy wówczas podpowiadać malcowi, co jeszcze można zrobić z konkretnym przedmiotem, ale także odkrywać wraz z nim, które z zabaw są dla niego najprzyjemniejsze.

Mata edukacyjna

Różnokolorowe zabawki, które są rozwieszone na pałąku maty edukacyjnej to prawdziwa frajda dla niemowlaka, zwłaszcza gdy próbuje je już chwytać. Dodatkowo, w momencie, gdy jest już w stanie obrócić się na brzuch, czekają go kolejne atrakcje, w postaci wszelkiego rodzaju piszczałek czy interesująco szeleszczących elementów maty. A wszystko to pozytywnie wpływa na rozwój słuchu, wzroku oraz dotyku naszego dziecka.

Zawieszki

Prosta, ale naprawdę skuteczna zabawka, dzięki której dziecko trenuje zarówno swój wzrok jak i dotyk. Najpierw zawieszka przykuwa jego uwagę, przez co maluch rozwija swoją spostrzegawczość, a kiedy zaczyna już sięgać do niej rączkami, intensywnie ćwiczy manipulowanie palcami.

Karuzelka

Karuzela to zabawka, która może się znaleźć w pokoju 3-miesięcznego dziecka. Warto w tym przypadku zadbać o to, by znajdujące się na niej elementy miały kontrastowe barwy, gdyż dzięki temu zapewniamy dziecku doskonały trening wzroku. Jeśli zainwestujemy w karuzelę wygrywającą jakąś melodię, rozwija się również słuch dziecka.

gazetki promocyjne dla dzieciGrzechotka

Jak sama nazwa wskazuje, grzechotka poprzez wydawanie interesującego dźwięku wspomaga rozwój słuchu malucha. Dodatkowo jednak zachęca naszą pociechę do jej chwytania i manipulowania zabawką, dzięki czemu trenuje ono swoje umiejętności w tym zakresie.

Pierwsze książeczki

Wspólne przeglądanie książeczki wykonanej z miękkich materiałów to świetny sposób na budowanie jakże istotnych więzi pomiędzy maluchami i ich rodzicami. Taki gadżet można jednak również przyczepić do szczebli w łóżeczku dziecka, dzięki czemu nawet podczas naszej nieobecności może ono rozwijać swój wzrok oglądając kolorowe obrazki, oraz ćwiczyć dotyk, dzięki różnym fakturom zastosowanych materiałów.

Kaczuszki i zabawki do kąpieli

Różnego rodzaju gadżety do kąpieli przede wszystkim przekonują dziecko do dłuższego pobytu w wodzie, ale oprócz tego mogą wzmocnić jego mięśnie oraz pozytywnie wpływać na koordynację ruchową.

Piłka

Piłka jest szczególnie przydatna w momencie, gdy nasze dziecko zaczyna raczkować. To właśnie wtedy taki turlający się obiekt jest najlepszą motywacją do tego ,aby zacząć się przemieszczać. Później również wpływa ona na rozwój ruchowy malca, gdy dziecko zaczyna łapać oraz kopać piłkę.

Lusterko

zabawki edukacyjne dla niemowlaka​Dla nieco większego dziecka doskonałą zabawką może być również zwykłe lustro. To, że znajduje się w nim jego własne odbicie, maluch wie około 18 miesiąca życia. Wtedy też zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, iż jest odrębną istotną oraz rozpoznaje różne emocje poprzez obserwację. Na rynku dostępne są już także kosmetyki do makijażu dla dzieci. Mają służyć bezpiecznej zabawie w domowe SPA.

Klocki dla najmłodszych

Klocki przede wszystkim rozwijają umiejętności manualne dzieci, ale także ich kreatywność oraz wyobraźnię. Oprócz tego, budowanie z klocków uczy je koncentracji uwagi, a nieco starsze maluchy również rozróżniania kolorów i kształtów, czy znajdywania różnic. Z kolei w późniejszym etapie rozwoju, dzięki budowaniu z klocków, dziecko uczy się również jak współpracować z innymi.

Sorter

Wrzucenie klocka o właściwym kształcie do pojemnika to dla dzieci świetna zabawa, a przy okazji trening ich zdolności manualnych oraz koncentracji. Dodatkowo, możemy w ten sposób nauczyć malucha odróżniać kolory oraz kształty.

Lalka – wierna przyjaciółka

Zabawa lalkami, bez względu na płeć dziecka to najlepszy sposób na nauczenie go troski o inne osoby. Jest to zdecydowanie najlepszy trening empatii.

Piramidka

Taka niepozorna zabawka to przede wszystkim sposób na nauczenie malucha rozróżniania kolorów oraz rozmiarów przedmiotów, a dodatkowo rozwijana jest jego koordynacja wzrokowo-ruchowa.

pchacz dla niemowlakaPchacz

Pchacz to zabawka, która jest szczególnie przydatna przy nauce chodzenia. Rozwijają się umiejętności panowania nad ciałem, zachowania równowagi i koordynacji ruchu.

Zabawki na sznurku

Takie zabawki sprawiają, że nasza pociecha zaczyna dopasowywać szybkość z jaką idzie do tego, w jaki sposób porusza się zabawka. Uczy się także, aby pod uwagę brać przeszkody, jakie znajdują się na jej drodze.

Kategorie: Promocje dla Dziecka,

Autor

redakcja epromocyjni.pl