Gra komputerowa dla dziecka – jak wybrać?

Komputery to sprzęt, który jest już niezbędny w każdym polskim domu. Gry komputerowe natomiast to rozrywka szczególnie ceniona przez dzieci i młodzież. Dorośli zwykle nie śledzą nowości w tym temacie, dlatego pytanie "jaką grę wybrać dla dziecka" powoduje bezradność. Poradnik, który prezentujemy poniżej, powinien ułatwić Państwu ten wybór.

Poznaj zainteresowania dziecka

jaka gra komputerowa dla dzieckaPodstawą jest dobry kontakt z dzieckiem. To podstawowe źródło wiedzy na temat tego, co dziecko lubi, co mu się najbardziej podoba, jaki prezent najbardziej je ucieszy. Niektóre dzieci wolą gry utrzymane w styla fantasy, inne wolą ściganie się w wirtualnych samochodach, jeszcze inne najbardziej interesuje sport. Rozwój branży gier komputerowych jest już na takim poziomie, że jest w stanie zapewnić wysokiej jakości rozrywkę dziecku w każdym wieku, ale i dorosłym, bez względu na jego specyficzny gust. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Nawet, jeśli sami nie lubimy gier komputerowych, warto czasem porozmawiać z dziećmi na ich temat. Kiedy dowiemy się więcej na temat ich preferencji, będziemy w stanie sami wybrać odpowiedni dział z grami w internecie i z pewnością łatwiej znajdziemy tę wymarzoną. Dla lepszego rozeznania w preferencjach dziecka warto zrobić listę gier, z których ono korzysta i które lubi najbardziej. Wówczas możemy znaleźć w Internecie recenzje tych gier - zwykle przy nich znajdują się odnośniki do gier o podobnej tematyce i jakości - w ten sposób łatwo znaleźć gry nawet lepsze niż te, w które gra aktualnie nasze dziecko.

recenzje gier komputerowych​Sprawdź recenzje

Gdy już wybierzemy kilka gier, którymi dziecko może być najbardziej zainteresowane, koniecznie przeglądnijmy ich recenzje na różnych portalach, szczególnie na tych branżowych - tam znajdziemy najbardziej miarodajne opinie. W dokładnym opisie gry można znaleźć mnóstwo informacji, których brak na pudełku. Lepiej poświęcić więcej czasu na dokładne przejrzenie różnych recenzji na temat produktu niż wybrać nieudany prezent tylko na podstawie opinii sprzedawcy w sklepie, który chce jedynie sprzedać towar. 

Klasyfikacja gier komputerowych

Warto zwrócić uwagę na specjalny system, który klasyfikuje gry pod kątem zawartych w nich elementów nieodpowiednich dla dzieci. System ten składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich wskazuje, jakie są to elementy - na przykład przemoc, narkotyki, wulgaryzmy. Drugi to system PEGI, sugerujący przedział wiekowy, dla którego dany produkt jest odpowiedni. Pamiętajmy jednak, że PEGI to tylko sugestia, dobrana według sztywnych reguł systemu. Dobra gra strategiczna, rozwijająca wiedzę historyczną i myślenie taktyczne, może mieć oznaczenie "18+" tylko z tego powodu, że prowadzi się w niej wojny. Warto więc zwrócić uwagę, jakie mogą być powody danego oznaczenia i przy wyborze gry wziąć pod uwagę poziom rozwoju dziecka, a przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem.

Gier komputerowych nie należy się bać i odrzucać ich jako szkodliwą rozrywkę. Dobrej jakości gry naprawdę służą rozwojowi. Często ich poziom zbliżony jest do tego, który prezentują filmy i programy prezentowane w telewizji, z tym jednak, że dziecko nie pozostaje w nich jedynie biernym obserwatorem. W grze staje się uczestnikiem, który musi działać, podejmować decyzje, ryzykować, planować i myśleć strategicznie.

gra komputerowa dla chłopcaKontroluj czas spędzany przez dziecko przed komputerem

Pamiętajmy jednak, że gry mogą być również niebezpieczne dla dziecka. Dziać się może tak nie tylko ze względu na zawartą w nich treść, niedostosowaną do poziomu rozwoju użytkownika. Niebezpieczeństwem jest to, iż gry stworzone są tak, aby były wciągające. Mają za zadanie nie tylko stanowić rozrywkę, ale i na jak najdłużej utrzymać gracza przy komputerze. Należy więc bezwzględnie kontrolować czas spędzamy przez dziecko przed ekranem. W końcu czytanie książki przez 8 godzin bez najmniejszej przerwy też nie zawsze wyjdzie nam na zdrowe.

Kategorie: Promocje dla Dziecka,

Autor

redakcja epromocyjni.pl