Jak kupować leki i nie zbankrutować?

Wielu pacjentów zapewne zastanawia się czy zawsze dokładnie ten lek, który przepisze nam lekarz musimy kupić. Bądź też jakie tabletki są refundowane i jaki wysoki procent nam przysługuje? Ważne też, żebyśmy wiedzieli jak powinna wyglądać odpowiednio wystawiona recepta, bo lekarz też człowiek i czasem może o czymś zapomnieć. Na te i inne pytania postaramy się rozwiać wątpliwości w kilku punktach.

Refundacja leków

zasady refundacji lekówRefundacja to nic innego jak pokrycie pewnej części ceny leku lub wyrobu medycznego przez NFZ. Listę leków z refundacją tworzy Ministerstwo Zdrowia. Zniżka na takie leki przysługuje nam w każdej aptece, która ma podpisaną umowę z NFZ na realizację refundacji. Medykamenty, które są na liście można sprawdzić na stronie mz.gov.pl. Warto wiedzieć, że aktualizacja i ewentualne zmiany realizowane są co dwa miesiące.

Zamienniki leków

Kwestia, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę - lekarze często przepisują leki, które mają swoje niejednokrotnie sporo tańsze zamienniki. Tańsze nie oznacza gorsze czy mniej skuteczne. Warto zapytać w aptece o zamiennik danego leku, bo można naprawdę sporo zaoszczędzić. Tylko w przypadku, kiedy lekarz na recepcie napisze "Nie zamieniać" należy wstrzymać się z nabyciem odpowiednika.

Infolinia dla pacjentów

Jeśli chcesz zasięgnąć porady specjalistów w sprawie zamienników, to warto zadzwonić na specjalną infolinię uruchomioną przez Ministerstwo Zdrowia. Codziennie od 8.00 do 20.00 specjaliści w postaci farmaceutów udzielają wszelkich informacji i wskażą tańsze, ale bezpieczne i skuteczne zastępniki.

Poznaj zasady refundacji

Zasady refundowania leków tak naprawdę w dużej mierze zależą od jednej osoby w państwie Mianowicie minister środowiska kwalifikuje je do odpowiedniej grupy. Fakt, że jest ograniczony przepisami ustawy o refundacji nie oznacza, że czasami nie może ich "przeskoczyć" – mowa tutaj o szczególnych przypadkach. Refundacja ma oczywiście kilka poziomów. Są medykamenty w 100% opłacone przez NFZ. Do nich należą wyroby medyczne, których skuteczność jest udowodniona w leczeniu nowotworu złośliwego, zaburzenia psychotycznego, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego i choroby zakaźnej. Zdarza się jednak, że czasem cena detaliczna jest wyższa niż limit finansowania - wtedy zapłacimy różnicę między nią a limitem. Wiele medykamentów wydawanych jest za odpłatność zryczałtowaną. W takich wypadkach za lek zapłacimy 30% albo 50% jego ceny.

tania apteka​Jaki lekarz wypisze receptę?

Lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ, dzięki której jest upoważniony do przepisywania leków refundowanych może wystawić nam recepcję na potrzebne medykamenty.

Poprawna recepta

Żeby zakupić przepisane przez lekarza leki ważne jest, żeby otrzymać poprawnie wypisaną receptę. Oczywiście to leży w gestii i kompetencji doktora, żeby recepta była w porządku. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na takie rzeczy jak nasz PESEL, który musi być poprawnie wpisany. Recepta musi mieć podpis i pieczęć lekarza. Żeby zakupić potrzebną ilość leku musi się zgadzać liczba przepisanych opakowań z tym, co zalecił nam doktor. W przypadku psychotropów i leków narkotycznych niezbędne jest dawkowanie. Jeśli zabraknie tej informacji, to farmaceuta zgodnie z prawem nie powinien wydać nam leku. Lekarz również powinien zapisać słownie ilość środka lub substancji w przypadku medykamentów zawierających środki psychotropowe, odurzające itp. Na jednej recepcie można maksymalnie zapisać ilość leku wystarczająco na 120 dni kuracji. Trzeba tez pamiętać o dacie wystawienia i realizacji recepty.

Ważność recepty

Każda recepta ma swoją datę ważności, przed której upłynięciem musimy nabyć lek. Standardowa recepta ważna jest 30 dni. Taki sam czas mamy w przypadku środków narkotycznych. Na antybiotyki stosowane doustnie lub w formie zastrzyków – 7 dni. Preparaty immunologiczne wytwarzane dla konkretnego pacjenta - 90 dni. Lekarstwa sprowadzane w ramach importu na zapotrzebowanie konkretnego pacjenta 120 dni.

Uprawnienie i przywileje

podróbki lekówOsoby mające dodatkowe uprawnienia i posiadające legitymację zaświadczającą mogą liczyć na dodatkowe zniżki. Należy pamiętać, żeby przedstawić dokument lekarzowi bądź aptekarzowi, który również może odnotować dodatkowe uprawnienia.

Strzeż się podróbek!

Często możemy napotkać bardzo podobne produkty, które finalnie są czymś innym i mogą być dla nas dużym zagrożeniem Najczęściej fałszowane produkty lecznicze to: sterydy anaboliczne, leki odchudzające oraz leki stosowane przy zaburzeniach erekcji. Nie kupujmy ich na bazarach, w siłowniach czy klubach fitness.

Autor

redakcja epromocyjni.pl