Jak wybrać zabawki wspierające rozwój dziecka? Zabawki dla niemowląt i najmłodszych dzieci.
W każdym momencie swojego życia nasze dziecko uczy się nowych, niezwykle ważnych rzeczy. Również, a może początkowo przede wszystkim poprzez zabawę maluch poznaje otaczający go świat, ćwiczy swoją sprawność ruchową, ale także pamięć czy koncentrację. Dlatego też kupując kolejne zabawki dla dziecka należy zwracać uwagę nie tylko na ich atrakcyjność, ale również na to jak mogą pomóc w jego rozwoju na danym etapie życia. Co zatem kupić maluszkowi a co przedszkolakowi? Oto kilka podpowiedzi.
Zabawka, którą chcemy obdarować dziecko nie może być ani za bardzo skomplikowana ani też zbyt prosta. Tak w pierwszym jak i w drugim przypadku, maluch po krótkim czasie straci bowiem zainteresowanie i odstawi zabawkę w najdalszy kąt. Dana rzecz musi zatem być impulsem do podjęcia pewnej aktywności, wpływając jednocześnie na wyobraźnię dziecka. Ważne, żeby zabawa nie polegała wyłącznie na naciskaniu kolorowych klawiszy, ale popychała naszą pociechę do odkrywania jej kolejnych funkcji. Ważne też zadbać o dobry i spokojny sen dziecka, żeby ono miało wystarczająco sił w dzień dla zabaw. W tym może pomóc otulacz Woombie.
Pamiętajmy też, że zwłaszcza w pierwszych latach życia, towarzyszenie dziecku w takich zabawach jest niezwykle istotne dla jego rozwoju. Możemy wówczas podpowiadać malcowi, co jeszcze można zrobić z konkretnym przedmiotem, ale także odkrywać wraz z nim, które z zabaw są dla niego najprzyjemniejsze. Zabawki najlepiej kupować w takich sklepach, jak Smyk, Toys R Us, Świat Dziecka i inne specjalizowane sklepy.
Mata edukacyjna
Wielobarwne zabawki zawieszone na macie edukacyjnej to prawdziwa gratka dla Twojego dziecka, zwłaszcza gdy próbuje je chwytać. Mało tego, jeśli potrafi się przewrócić, czekają na niego inne atrakcje, takie jak różnego rodzaju zabawy czy ciekawe elementy grzechoczące na macie. A wszystko to wpływa pozytywnie na rozwój słuchu, wzroku i dotyku naszego dziecka.
Zawieszki
Prosta, ale naprawdę skuteczna zabawka, dzięki której dziecko trenuje zarówno swój wzrok jak i dotyk. Najpierw zawieszka przykuwa jego uwagę, przez co maluch rozwija swoją spostrzegawczość, a kiedy zaczyna już sięgać do niej rączkami, intensywnie ćwiczy manipulowanie palcami.
Karuzelka
Karuzela to zabawka, która może się znaleźć w pokoju 3-miesięcznego dziecka. Warto w tym przypadku zadbać o to, by znajdujące się na niej elementy miały kontrastowe barwy, gdyż dzięki temu zapewniamy dziecku doskonały trening wzroku. Jeśli zainwestujemy w karuzelę wygrywającą jakąś melodię, rozwija się również słuch dziecka. Można znaleźć nawet takie, które ma zdjęcia biedronki i czarnego kota.
Grzechotka
Jak sama nazwa wskazuje, grzechotka poprzez wydawanie interesującego dźwięku wspomaga rozwój słuchu malucha. Dodatkowo jednak zachęca naszą pociechę do jej chwytania i manipulowania zabawką, dzięki czemu trenuje ono swoje umiejętności w tym zakresie.
Pierwsze książeczki
Przeglądanie książeczki wykonanej z miękkich materiałów to świetny sposób na budowanie bardzo ważnych więzi między małymi dziećmi a ich rodzicami. Gadżet ten można również przymocować do łóżeczka dziecka, dzięki czemu nawet pod naszą nieobecność maluch będzie mógł rozwijać wzrok oglądając kolorowe obrazki oraz ćwiczyć dotyk dzięki różnym fakturom użytych materiałów.
Kaczuszki i zabawki do kąpieli
Różnego rodzaju gadżety do kąpieli przede wszystkim przekonują dziecko do dłuższego pobytu w wodzie, ale oprócz tego mogą wzmocnić jego mięśnie oraz pozytywnie wpływać na koordynację ruchową.
Piłka
Piłka jest szczególnie przydatna, gdy nasze dziecko zaczyna raczkować. To właśnie wtedy taki toczący się przedmiot jest najlepszą motywacją do rozpoczęcia ruchu. W późniejszym czasie będzie miał również wpływ na rozwój ruchowy malucha, gdy zacznie łapać i kopać piłkę.
Lusterko
Dla nieco starszego dziecka świetną zabawką może być zwykłe lusterko. Maluch już od około 18 miesięcy wie, że jest to jego własne odbicie. To właśnie wtedy zaczyna rozumieć, że jest odrębną istotą i rozpoznaje różne emocje poprzez obserwację. Na rynku dostępne są już także kosmetyki do makijażu dla dzieci. Mają służyć bezpiecznej zabawie w domowe SPA.
Klocki dla najmłodszych
Klocki rozwijają przede wszystkim zdolności manualne dzieci, ale także ich kreatywność i wyobraźnię. Dodatkowo budowanie z klocków uczy je koncentracji, a w przypadku nieco starszych maluchów rozróżniania kolorów i kształtów czy znajdowania różnic. Na późniejszym etapie rozwoju dzieci uczą się również współpracy z innymi ludźmi poprzez budowanie z klocków.
Sorter
Wrzucanie klocków o odpowiednim kształcie do pojemnika to świetna zabawa dla dzieci, która jednocześnie ćwiczy sprawność rąk i koncentrację. To także świetny sposób, aby nauczyć malucha rozróżniania kolorów i kształtów.
Lalka – wierna przyjaciółka
Zabawa lalkami, bez względu na płeć dziecka to najlepszy sposób na nauczenie go troski o inne osoby. Jest to zdecydowanie najlepszy trening empatii.
Piramidka
Taka niepozorna zabawka to przede wszystkim sposób na nauczenie malucha rozróżniania kolorów oraz rozmiarów przedmiotów, a dodatkowo rozwijana jest jego koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Pchacz
Pchacz to zabawka, która jest szczególnie przydatna przy nauce chodzenia. Rozwijają się umiejętności panowania nad ciałem, zachowania równowagi i koordynacji ruchu.
Zabawki na sznurku
Takie zabawki sprawiają, że nasza pociecha zaczyna dopasowywać szybkość z jaką idzie do tego, w jaki sposób porusza się zabawka. Uczy się także, aby pod uwagę brać przeszkody, jakie znajdują się na jej drodze.